Komplett panel és vakolt fürdőszoba felújítás, átalakítás
Nem jön a kőműves, pedig megígérte? Másnap már nem jönnek a munkások, még a szerszámot is otthagyták Önnél? Nem talál villanyszerelőt? Nem veszi fel a telefont a burkoló, mert közben kimet külföldre dolgozni? A festő csak egy jóval későbbi időpontban tud jönni, ha jön egyáltalán? Van esetleg szakember, de csak délután 4 után tud jönni mindig, mert egy munkahelyen főállásban portás? Ismerősek ezek a problémák? Akkor üdvözöljük az építőiparban. Ezekkel és még megannyi hasonló problémával kell megküzdenie annak, aki a fürdőszoba felújításába kezd bele.
A lakásfelújítás legsarkalatosabb pontja a fürdőszoba felújítás. A felújítás alkalmával mindenki szeretné, hogy a fürdőszobája lehető leghamarabb elkészüljön, hiszen e nélkül egy lakás gyakorlatilag lakhatatlan. Különösen igaz ez azokra a lakásokra, ahol a wc és a fürdő egybe van. Ezen helyiség felújításához viszont több szakember /kőműves, burkoló, víz-fűtésszerelő, villanyszerelő/ együttes munkájára van szükség. Mai világban sajnos egy megbízható szakembert is nehéz találni, nem hogy négyet, ráadásul összehangolva egy munka érdekében.
Különösen igaz ez a panellakások fürdőszobáinak felújítására.
A panel fürdőszobák az építőipar mostoha gyermekei. Annak idején nagy szükség volt rájuk /a lakással együtt/ viszont az elmúlt 40 évben a felújításuk csak odázódott, sok lakásban máig az eredeti állapotukban díszelegnek. Az idő előre haladtával ezen fürdőszobák felújítása egyre sürgetőbb kérdéssé kezd válni. A panel lakások népszerűsége manapság nagyon megugrott mind befektetők, mind pedig saját lakásra vágyók körében. A vételáruk alig marad már el más típusú lakások árától. A panel lakást vásárlók többsége az ingatlan hasznosítása, illetve az lakásba beköltözése előtt szeretné azt minden szempontból felújítani. Ez alól nem kivétel a fürdőszoba sem. A panel fürdőszoba felújítás egyszerűnek tűnő műveletnek látszik, pedig koránt sem az.
Hogyan is történik egy panel fürdőszoba feljítása? Ennek lépéseiről láthatunk itt pár képet leírással.
Szokásos panel látványkép a szerelőfal. Szerintem nincsen olyan panelban lakó ember aki nem gyűlölné. Eltüntetésére több lehetőség is van. A felújítás egyik első lépése az öntvény fürdőkád kibontása. A kád súlya kb 90kg. A fürdőkádak előlapja vasalt beton, az elszállításához előbb szét kell vésni, vágni.
A panel fürdőszobákat a lakások építésekkor a ” házgyárban” előre legyártották. Az így előre legyártott és „berendezett” beton fürdőszoba blokkokat a daruval helyére beemelték. A beemlet fürdőblokkokat rákötötték a ház gericvezetékeire. A blokkok gépészetileg úgy lettek megtervezve, hogy beépítésük a lehető legegyszerűbb legyen. Ezért jött létre az átforgatós mosdó/kádtöltő kombó csaptelep. A képen a kád helyét a szervízalagútban lévő öreg csöveket láthatjuk. A csövek régi filc szigetelései segírségével közlekednek az egerek, patkányok az alagútban. Igen egerek és patkányok. Nem elírás:) A régi csövek helyett műanyag csövek kerülnek beépítésre, melyeket a betonfalba is be lehet vésni.
A beton blokkok falaira az időtakarékosságot szem előtt tartva régen a kerámia csempéket műgyantával ragasztották fel. A friss beton és a porózus kerámia kapcsolata olyan jól sikerült, hogy levésés után vagy a beton törik ki a ragasztóval együtt, vagy a csempe egy darabja marad a falon. A falon maradt kerámia darabokat gyémánt csiszoló segítségével távolítjuk el. (feltöltés alatt)
A burkolást követően beépítésre kerül a fürdőkád. A panel lakásokban a szennyvízvezeték magassága miatt a fürdőkádak magassának állítására sajnos kevés mozgástér jut.
A burkolással egy időben beépítésre kerül a szervíz alagút takarásának fémszerkezete, erre kerül a gipszkarton, melyet a fürdőszobával azonos csempével burkolunk. Az takarófal úgy kerül kialakításra, hogy az esetleges üzemzavar elhárítások végett később a csempével együtt nyitható legyen. Így teljes mértékben hozzáférünk a gépészeti szerelvényekhez. Az ily módon lefedett alagutak meggátolják az egész épületen átmenő csöveken közlekedő rágcsálók lakásba történő bejutását.
Az aljzat burkolása. A szerelőfal és a kád alja nedvesség ellen folyékony fóliával került lekenésre. Így a nedvesség nem tud a kádat körülvevő mészhomok téglába, illetve a szerelőfal gipszkartonjába kerülni. A fugázás után a szaniterek (kézmosó, wc) felszerelése kövezkezik. Ezt követően gyakorlatilag elkészült a fürdőszobánk.
Vakolt fürdőszobák
A fürdőszobák egy másik csoportját alkotják a vakolt fürdőszobák. Felújításuk problémásabb, mint a fentebb említett panel társaiké. Megbontáskor gyakorlatilag magától omlik le a vakolat. Különösen igaz ez a régebb építésű épületeknél.
A régi vakolat eltávolítása után válik láthatóvá a régi víz, fűtéscső, elektromos vezetékek, melyeket célszerű kicserélni egy ilyen felújítás kapcsán, ugyanis a régi fémcsövek elkorrodálnak, a régi műanyag csövek elridegűlnek, illetve a forrasztásnál eltörhetnek. Ezen kívül a korábbi csövek elhelyezkedése sem mindig előnyös.
A vakolás és az új csövek falba történő bevágása után történik a vonali padlóösszefolyó pontos helyének a meghatározása. Ilyenkor figyelembe kell venni a leendő padlóburkolatot, hiszen annak mérete befolyásolja az összefolyó elhelyezkedését. Amennyiben az összefolyó nincsen jól elhelyezve az később a burkoláskor esztétikai hibát fog eredményezni.
A zuhany falának építése után történik a falak burkolása. Burkolás előtt a falakat folyékony fóliával kell lekenni, hogy ezzel elkerüljük a későbbi vizesedéssel járó problémákat. A falak burkolása után látszik csak, hogy a padlóösszefolyó helyét jol határoztuk-e meg.
A falak után történik az aljzat burkolása. Burkolás előtt az aljzatot folyékony fóliával kell lekenni. Most látszik csak igazán, mennyire fontos a padlóösszefolyó helyzetének a kialakítása.
A burkolás és a fugázás után történik a szerelvények, radiátorok, stb felrakása, illetve a padlóösszefolyó rozsdamentes rácsának a berakása.
Akadálymentesített zuhanyzó, fűrdőszoba kialakítás
Sajnos sok családban gondoznak idős, illetve mozgásában korlátozott családtagot. Ilyen esetekben nagy segítség az akadálymentesített zuhanyzó, illetve fürdőszoba kialakítása.
Komplett fürdőszoba felújítás árak
Nyíregyháza | Debrecen | Budapest | Dunántúl | |
Panel fürdőszoba komplett felújítás |
200.000.-/m2 (alapterület) |
230.000.-/m2 (alapterület) |
Egyedi ár | Egyedi ár |
Tégla fürdőszoba komplett felújítás |
250.000.-/m2 (alapterület) |
280.000.-m2 (alapterület) |
Egyedi ár | Egyedi ár |
Nyitható leburkolható szerelő akna takarás /anyag+ beépítés/ |
120.000.-/db | 150.000.-/db | Egyedi ár | Egyedi ár |
Különálló WC felújítás | 190.000.-/db | 220.000.-/db | Egyedi ár | Egyedi ár |
Mit tartalmaz a m2 ár?
Mit nem tartalmaz a m2 ár?
Fürdőszoba felújítás illetve átalakítás során szinte mindenkinél felvetődik a fürdőkád mellett sarkalatos pontként a zuhanykabin illetve az épített zuhanyzó kérdése. Nem könnyű eldönteni, hogy melyiket is szeretnék.
Sokan gondolják úgy, hogy a 2-3 éve vásárolt zuhanykabin nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, a zuhanykabin kibontása után egy fürdőkádat szeretnének a helyére beépíttetni.,
Otthonunk egyik legfontosabb épületgépészeti része a csatornahálózat. Nem látjuk nap mint nap, nincs szem előtt, mint egy radiátor, de jelentősége mégis igen nagy. A házunk csatornahálózata vezeti el „láthatatlanul ”a háztartásban keletkezett szennyvizünket.